از تنظیم قرارداد در حوزه ی املاک چه چیزهایی می دانید؟

یکی از مهم ترین انواع قرارداد های حقوقی،  قرارداد هایی است که در حوزه ی املاک منعقد میگردد.

چنین قراردادهایی از نظر درجه ی اهمیت در زمره ی قرارداد های عادی قرار دارند . ولی در عین حال به عنوان یک پیش نیاز اساسی برای تکمیل مراحل نقل و انتقالات املاک شناخته می شوند . و از آنجایی که حامل کد رهگیری میباشند، قابلیت پیگیری قانونی دارند.

برای آشنایی بیشتر با این نوع قراردادها با تیم تخصصی ما در مرکز حقوقی و داوری سروش عدل همراه باشید.

قراردادهای حوزه ی املاک شامل چه مواردی هستند؟

قراردادهای حقوقی زیادی در حوزه املاک منعقد میگردد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مبایعه نامه قراردادی رسمی و قانونی است که به دنبال توافق خریدار و فروشنده ی ملک منعقد میگردد.

و به عبارتی شکل رسمی و قانونی قولنامه است. این قرارداد به صورت برگه ای رسمی و چاپ شده است که از طرف بنگاه های معتبر معاملات ملکی باید در سامانه ی ثبت معاملات و املاک کشوری ثبت گردد. در غیر این صورت مبایعه نامه ی شما از هیچگونه رسمیت و اعتبار قانونی برخوردار نخواهد بود.

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین انواع قرارداد ملکی، با عنوان مبایعه نامه با بیع نامه شناخته می شود و به عنوان توافق اولیه میان خریدار و فروشنده مبنی بر نقل و انتقالات ملک شناخته می گردد.

مورد بعدی قرارداد اجاره است که تحت عنوان اجاره نامه شناخته میشود و میان موجر و مستاجر دایر بر ملک مورد اجاره تنظیم میگردد.

یکی دیگر از قراردادهای حوزه ی املاک قراردادی تحت عنوان قرارداد پیش فروش است که بیشتر برای آپارتمان های مسکونی و واحد های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و مربوط به املاکی است که مراحل ساخت آن به پایان نرسیده و در دست احداث است.

قرارداد مشارکت در ساخت هم یکی دیگر از انواع قراردادهای حوزه ی املاک است که طی آن مالک زمین یا خانه با سازنده بر سر ساخت آپارتمانی نوساز به توافق میرسند.

در تنظیم قرارداد حوزه ی املاک ذکر چه مواردی ضروری می باشد؟

مشخصات کامل طرفین معامله

مشخصات کامل موضوع مورد معامله

زمان انجام معامله

مبلغ مورد  توافق برای معامله

نحوه ی پرداخت ثمن معامله

ذکر خیارات قانونی برای فسخ معامله

تعیین خسارت در صورت پشیمانی یا عدم انجام تعهدات طرفین معامله

ذکر کامل منصوبات و ملزومات ملک از جمله کابینت، شوفاژ، انشعابات و …

تنظیم قرارداد در حوزه ی املاک یکی از چالش برانگیزترین حوزه های حقوقی شناخته میشود . و متاسفانه امکان تخلف و تخطی در این حوزه به مراتب بیشتر است . و نا آگاهی های حقوقی افراد هم به چنین وضعی دامن می زند. تنظیم قرارداد ملکی حاوی هزاران نکته ی ریز و درشت حقوقی است که با دانستن آنها طبیعتا قدم های مطمئن تری خواهید برداشت. برای ارائه ی هرگونه نظر کارشناسی در این زمینه و بهره مندی از نظریات مشورتی متخصصین تیم حقوقی ما در مرکز حقوقی و داوری سروش عدل، با ما در ارتباط باشید.