ثبت برند و علائم تجاری ، شناخته شدن به سبک حرفه ای ها

ثبت برند و علائم تجاری ، رقابتی سخت برای دیده شدن

ثبت برند و علائم تجاری به این معناست که شما مالکیت مادی و معنوی برند تجاری مورد نظرتان را به خود اختصاص دهید و آن را تحت حمایت کامل قانون ایران در آورید. یکی از تخصصی ترین خدمات مرکز حقوقی و داوری سروش عدل ، ثبت برند و علائم تجاری است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم .

برند در لغت

برند یا نام تجاری معادل انگلیسی کلمه ی طرح یا نماد به فارسی است . برند همان نام تجاری یا علامتی است که یک شرکت جهت فعالیت های تجاری خود از آن استفاده می کند .

چنان چه قصد فعالیت های تجاری گسترده چه در رقابت یک شخص حقیقی یا حقوقی را دارید بهتر است یک نشان تجاری یا همان برند را برای خود برگزینید . مرکز حقوقی بین المللی سروش عدل با همکاری مشاوران ثبتی خود در این راه همراه شماست .

ثبت برند و علائم تجاری چه مراحلی از نظر قانونی دارد؟

کسب و کار شما هر چقدر هم که بزرگ باشد این برند و علامت تجاری شماست که حرف اول را می زند و در ذهن مشتریان حک می شود. به همین دلیل می توان گفت که برند شما با ارزش ترین دارایی شما محسوب می شود که وجه قانونی کسب و کار شما را تکمیل می کند.

برای شروع ثبت برند و علائم تجاری، قبل از هر چیزی برای برند خود یک نام مشخص انتخاب کنید و بررسی کنید تا به ثبت نرسیده باشد . مراقب باشید که از برند و نام تجاری دیگران استفاده نکنید زیرا علاوه بر رد تقاضای ثبتی شما امکان پیگیری های قانونی توسط صاحب آن برند هم وجود دارد.

و باقی کار را به مرکز حقوقی و داوری سروش عدل بسپارید تا با مشخص کردن طبقه ی برند، تکمیل مدارک لازم و ثبت اظهار نامه ی علامت تجاری، داستان برند شما را آغاز کند.

مزایا و معایب ثبت برند و علائم تجاری

با ثبت برند و علائم تجاری دیگر کسی نمی تواند از نام تجاری شما به نفع خود سوءاستفاده کند و امتیاز تمامی محصولات و خدمات شما منحصرا به خودتان تعلق می گیرد. همچنین با گسترش کسب و کارتان بر ارزش تجاری برند شما نیز افزوده می شود.

اما غافلگیری و سهل انگاری در ثبت برند و علائم تجاری این ریسک را به همراه دارد که شخص دیگری با ثبت آن ، مالک قانونی برند شود و شما برای همیشه از حقوق مربوط به برند کسب و کارتان محروم شوید.

دنیای امروز صحنه ی رقابت برندهاست و کسب و کارهایی که صاحب امتیاز برند خود نیستند خیلی زود از صحنه ی رقابت حذف شده و به دست فراموشی سپرده می شوند. اگر می خواهید تجربه ای حرفه ای و متفاوت از ثبت برند و علائم تجاری داشته باشید با کارشناسان حقوقی مرکز حقوقی و داوری سروش عدل در ارتباط باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقیقی

کپی شناسنامه

کارت ملی

کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد .)

کپی مجوز فعالیت

مدارک  مورد نیاز برای شخص حقوقی

کپی شناسنامه صاحبان امضا

کپی کارت ملی

کپی روزنامه تاسیس همراه با آخرین تغییرات شرکت ( حداکثر 2 سال گذشته باشد )

کپی مجوز فعالیت

کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد .)

فرم زیر را تکمیل نمایید.

مراحل ثبت برند یا نام تجاری

مرحله اول :

اخذ پروانه کسب ، پروانه بهره برداری یا کارت بازرگانی

در نظر داشته باشید اگر قصد ثبت برند فارسی را دارید اخذ پروانه کسب یا بهره برداری کفایت می کند . اما اگر قصد ثبت برند با زبان لاتین دارید حتما باید کارت بازرگانی اخذ نمایید . بنابراین ایتدا باید مراحل اخذ پروانه های مذکور یا کارت بازرگانی طی شده و پس از آن برای ثبت برند اقدام کنید .

مرکز حقوقی بین المللی سروش عدل جهت اخذ مجوزات لازم در کوتاه ترین زمان ممکن در خدمت شماست .

مرحله دوم :

تعیین نام

پس از گذر از مرحله اول نوبت تعین نام برند می باشد . در این مرحله متناسب با مجوزی که اخذ نموده اید نام تجاری فارسی یا لاتین را مشخص کنید :

مرحله سوم :

تکمیل مدارک

در این مرحله ابتدا باید درخواست ثبت برند داده شود . این درخواست در قالب برگه ای تحت عنوان اظهارنامه پر می شود . پس از تکمیل اظهارنامه در وب سایت مالکیت معنوی ثبت نام کنید . تمامی مدارک ثبتی شخص حقوقی یا مدارک شناسایی شخص حقیقی ، گواهی امضا شرکا و تصویر برند مورد نظر را بارگزاری فرمایید . پس از انجام این عملیات منتظر نظر کارشناسی اداره ثبت مالکیت معنوی باشید . پس از تائید برند مورد نظر توسط کارشناسان دیگر خیالتان راحت باشد . شما صاحب این نام تجاری شده و شخص دیگری حق استفاده از آن را ندارد .

مرحله آخر

اخذ روزنامه رسمی

این مرحله پس از تائید کارشناس صورت می گیرد . در واقع در این مرحله شما به اطلاع عموم می رسانید که این برند متعلق به شماست . بنابراین شخص دیگری نمی تواند با ادعای جهل به این موضوع از برند شما استفاده نماید .

در آخر

پروسه ثبت برند حدود دو ماه و نیم زمان می برد . نام تجاری پس از ثبت تا 10 سال در مالکیت صاحب خود باقی می ماند . پیشنهاد ما به شما :

جهت صرفه جویی در وقت و هزینه تمام مراحل ثبت برند را به مشاوران مرکز حقوقی سروش عدل بسپارید . مرکز حقوقی بین المللی سروش عدل با سابقه طولانی در ثبت انواع شرکت ها بهترین مشاور شما خواهد بود .

جهت مشاوره با مشاورین ثبتی ما تماس حاصل فرمایید .

021-22262009 داخلی 2