برند در لغت

برند یا نام تجاری معادل انگلیسی کلمه ی طرح یا نماد به فارسی است . برند همان نام تجاری یا علامتی است که یک شرکت جهت فعالیت های تجاری خود از آن استفاده می کند .

چنان چه قصد فعالیت های تجاری گسترده چه در رقابت یک شخص حقیقی یا حقوقی را دارید بهتر است یک نشان تجاری یا همان برند را برای خود برگزینید . مرکز حقوقی بین المللی سروش عدل با همکاری مشاوران ثبتی خود در این راه همراه شماست .

مزایای ثبت برند

مزایای ثبت برند پس از گسترش فعالیت تجاری شما نمایان می شود . زمانی که فعالیت های تجاری شما شناخته و گسترده تر شد ، همه شما را به آن نام تجاری خواهد شناخت .بنابراین شما حتما باید یک نام تجاری داشته باشید . این نام هویت شما خواهد بود .

البته لازم به ذکر است که تنها برگزیدن یک نام تجاری کفایت نمی کند . شما باید آن را ثبت نمائید . اگر شما برندی را برای خود انتخاب کنید ، توسط آن برند محصول شما شناخته می شود . در این حالت اگر شما این برند را ثبت نکنید ممکن است یک فرد دیگر این نام تجاری را برای خود برگزیند . در این حالت اگر آن فرد ، برند شما را ثبت کند عملا از لحاظ قانونی او مالک برند خواهد بود . در این حالت شما دیگر صاحب این برند نبوده و حق استفاده از آن را ندارید . چه بسا در صورت استفاده از این نام تجاری که حالا متعلق به شما نیست موجب تعقیب قضایی نیز قرار گیرید . در این حالت صاحب جدید برند شما راحت از پیشینه ی خوب برند شما استفاده کرده و محصول جدید خود را می فروشد . با توجه به این توضیحات به این نتیجه می رسیم که ثبت برند دارای اهمیت ویژه ای است .

مراحل ثبت برند یا نام تجاری

مرحله اول :

اخذ پروانه کسب ، پروانه بهره برداری یا کارت بازرگانی

در نظر داشته باشید اگر قصد ثبت برند فارسی را دارید اخذ پروانه کسب یا بهره برداری کفایت می کند . اما اگر قصد ثبت برند با زبان لاتین دارید حتما باید کارت بازرگانی اخذ نمایید . بنابراین ایتدا باید مراحل اخذ پروانه های مذکور یا کارت بازرگانی طی شده و پس از آن برای ثبت برند اقدام کنید .

مرکز حقوقی بین المللی سروش عدل جهت اخذ مجوزات لازم در کوتاه ترین زمان ممکن در خدمت شماست .

مرحله دوم :

تعیین نام

پس از گذر از مرحله اول نوبت تعین نام برند می باشد . در این مرحله متناسب با مجوزی که اخذ نموده اید نام تجاری فارسی یا لاتین را مشخص کنید :

مرحله سوم :

تکمیل مدارک

در این مرحله ابتدا باید درخواست ثبت برند داده شود . این درخواست در قالب برگه ای تحت عنوان اظهارنامه پر می شود . پس از تکمیل اظهارنامه در وب سایت مالکیت معنوی ثبت نام کنید . تمامی مدارک ثبتی شخص حقوقی یا مدارک شناسایی شخص حقیقی ، گواهی امضا شرکا و تصویر برند مورد نظر را بارگزاری فرمایید . پس از انجام این عملیات منتظر نظر کارشناسی اداره ثبت مالکیت معنوی باشید . پس از تائید برند مورد نظر توسط کارشناسان دیگر خیالتان راحت باشد . شما صاحب این نام تجاری شده و شخص دیگری حق استفاده از آن را ندارد .

مرحله آخر

اخذ روزنامه رسمی

این مرحله پس از تائید کارشناس صورت می گیرد . در واقع در این مرحله شما به اطلاع عموم می رسانید که این برند متعلق به شماست . بنابراین شخص دیگری نمی تواند با ادعای جهل به این موضوع از برند شما استفاده نماید .

در آخر

پروسه ثبت برند حدود دو ماه و نیم زمان می برد . نام تجاری پس از ثبت تا 10 سال در مالکیت صاحب خود باقی می ماند . پیشنهاد ما به شما :

جهت صرفه جویی در وقت و هزینه تمام مراحل ثبت برند را به مشاوران مرکز حقوقی سروش عدل بسپارید . مرکز حقوقی بین المللی سروش عدل با سابقه طولانی در ثبت انواع شرکت ها بهترین مشاور شما خواهد بود .

جهت مشاوره با مشاورین ثبتی ما تماس حاصل فرمایید .

داخلی 2         22262009