ثبت شرکت ،  به کسب و کار شما رنگ قانونی می بخشد.

امروزه اکثر کارآفرینان جهت گسترش کسب و کار خود به ثبت شرکت می پردازند . در واقع این کار راهی قانونی جهت فعالیت های گسترده تجاری ، خدماتی ، بازرگانی و … است .

پس از ثبت شرکت هر چند شما مشمول تعهداتی نظیر پرداخت مالیات قرار خواهید گرفت ،اما همواره در پناه حمایت قانون نیز خواهید بود .

اگر شما شرکتی ثبت نمائید ، شرکت مذکور با شناسه ملی و شماره ثبت مشخص فقط به شما اختصاص خواهد داشت .تنها صاحبان امضای شرکت حق امضای اوراق را دارند و خیلی از موارد دیگر .بنابراین اگر فردی بخواهد از اسم شرکت شما ، امضای شما و … سو استفاده نماید ، قانون با او برخورد خواهد نمود . بنابراین بهتر است جهت گسترش کسب و کار خود بصورت قانونی به ثبت شرکت بپردازد .

برای آشنایی با روند قانونی آن در ایران با کارشناسان مرکز حقوقی و داوری سروش عدل همراه باشید.

ثبت شرکت

انواع شرکت ها در ایران

انواع شرکت هایی که در ایران قابلیت ثبت دارند عبارتند از

  • شرکت با مسئولیت محدود
  •  شرکت سهامی خاص
  • شرکت سهامی عام
  • شرکت های تعاونی
  • شرکت های تضامنی

در این مقاله ما بر روی 2 نوع شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص تمرکز کرده و تمامی نکات آن را توضیح خواهیم داد . زیرا عملا این دونوع شرکت کاربردی تر بوده و به راحتی ثبت می گردند .

البته مراحل ثبت شرکت دارای جزئیات بسیاری هست. بنابراین بهتر است جهت ثبت شرکت با یک مشاور ثبتی آگاه و با تجربه به مشاوره بپردازید. مرکز حقوقی ، داوری و ثبتی سروش عدل با بهترین وکلا و مشاورین ثبتی در کتار شماست . بهتر است قبل از اقدام به ثبت شرکت با مشاورین ما مشورت نمائید . ما از صفر تا صد ثبت شرکت شما در کنار شما هستیم.

شرکت با مسئولیت محدود حداقل با 2شریک قابلیت ثبت دارد .

مدیر عامل و رئیس هیات مدیره .

حق امضای اعضای شرکت با مسئولیت محدود با توجه به اساس نامه مشخص می شود . بهتر است موضوع فعالیت شرکت های با مسئولیت محدود تولیدی ، خدماتی یا بازرگانی و تجاری در سطح محدود باشد . چنان چه فعالیت های مذکور در سطح وسیع هم انجام پذیرفت هیچ منافاتی با ثبت شرکت با مسئولیت محدود ندارد .

نکته : موضوع فعالیت شما هرچه باشد حتما عنوان “اجازه خرید، فروش ، واردات و صادرات کالاهای مجاز را دارد” باید در آن قید شود .

شرکت سهامی خاص با حداقل 5 عضو تشکیل می شود:

سه عضو اصلی و دو بازرس

اعضای شرکت سهامی خاص عبارتند از :

مدیر عامل ، رئیس هیئت مدیره ، نائب رئیس ، بازرس اصلی و بازرس علی البدل .

به خاطر داشته باشید که بازرسین ، به هیچ عنوان نباید دارای نسبت نسبی یا حتی سببی با اعضای شرکت باشند . سرمایه شرکت از حداقل 1 میلیون ریال شروع می شود .اما بهتر است با توجه به شرایط اقتصادی و عرف جامعه مبلغ سرمایه شرکت را مشخص کنید تا بعدها دچار مشکلات بازرسی نشوید .

سرمایه شما هر چه قدر که باشد 35 درصد آن بلوکه خواهد شد .

در ضمن سرمایه شرکت سهامی بر خلاف مسئولیت محدود به سهام تبدیل می شود . سهام دارای دو نوع سهام با نام یا بی نام است . اصل بر این است که سهام شرکت سهامی ، با نام عادی می باشد .

اما می توان با توجه به شرایط شرکت و خواست موکل سهام بی نام در نظر گرفته شود . اگر شرکتی سهام را بی نام در نظر بگیرد، به جای 35 درصد ، صد در صد سهام بلوکه خواهد شد .

ثبت شرکت

مجامع شرکت های سهامی

مجمع عمومی موسسین ، تنها هنگام تاسیس شرکت این مجمع تشکیل می شود .

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی فوق العاده

این مجامع دارای هیات رئیسه هستند که شامل این افراد می گردد :

رئیس جلسه ، ناظر اول جلسه ، ناظر دوم جلسه ، منشی

باید بخاطر داشته باشید که رئیس و ناظرین حتما باید از سهام داران باشند .

باید حاطر نشان کرد ثبت شرکت دارای جزئیات بسیار است . ما در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با قوانین این کار آشنا کنیم . اما جهت ثبت شرکت دلخواهتان بهتر است با یک مشاور ثبتی کار آزموده مشورت کنید . زیرا یک اشتباه در ثبت شرکت ممکن است باعث رفع نقض یا حتی رد توسط کارشناسان گردد. این باعث اتلاف وقت شما خواهد شد . به همین منظور وکلا و مشاورین ثبتی سروش عدل در کنار شما هستند .آن ها در اسرع وقت شرکت شما را ثبت مینمایند . می توانید قبل از هر اقدام ثبتی با ما مشورت کنید. مطمئن باشید به بهترین نتایج خواهید رسید .

 شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود؟

معمولا در حین ثبت شرکت این سوال پیش می آید که شرکت مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص ؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت ما نمی توانیم در مقام مقایسه این 2 نوع شرکت برآییم. در واقع شما می توانید با توجه به نوع موضوع فعالیتی که دارید شرکت خود را چه بصورت سهامی خاص چه به صورت مسئولیت محدود ثبت نمائید .

بنابراین هیچ منع قانونی در این باب وجود ندارد . اما معیارهایی وجود دارد که در موارد خاص انتخاب یکی از انواع شرکت ها به نفع موسسین می باشد .

این موارد عبارت است از :

1- بصورت عرفی و رویه ای به شرکت سهامی عام تا 15 درصد سرمایه وام تعلق می گیرد . تعلق وام به شرکت مسئولیت محدود تا 10 درصد سرمایه است . بنابراین اگر قصد اخذ وام با مبالغ بالا  دارید بهتر است شرکت خود را بصورت سهامی خاص ثبت کنید .

2- اصولا روند حسابداری و مالی در شرکت های سهامی خاص مرتب تر است . با توجه به پذیرش این نکته بصورت عرفی، تمایل افراد در همکاری با این شرکت ها بیشتر گشته است .

3- به صورت عرفی مناقصات و مزایدات بیشتر به شرکت های سهامی خاص تعلق می گیرند .

بنا بر این چنان چه قصد فعالیت های تجاری و بازرگانی در سطح وسیع یا اخذ وام کلان دارید ثبت شرکت سهامی خاص بهتر است. اما چنان چه موضوع فعالیت شما محدود است به امور خدماتی و تولیدی با فعالیت های تجاری در سطح محدود بهتر است شرکت با مسئولیت محدود ثبت نمائید .

تفاوت های شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص

1- در شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه تبدیل به سهام نمی شود . در این شرکت بر خلاف شرکت های سهامی ما سهم الشرکه داریم نه سهام .

2- در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه ای بلوکه نمی شود . ولی در شرکت سهامی خاص همان طور که قبلا گفتیم35 درصد سرمایه بلوکه می شود .

3- همه ی اعضای هیات مدیره در شرکت با مسئولیت محدود می توانند خارج از شرکا باشند . هم چنین امکان این وجود دارد که اعضای هیات مدیره به صورت نا محدود انتخاب شوند . اما در شرکت سهامی ،اعضای هیات مدیره به مدت 2 سال شمسی انتخاب می شوند . این اعضا نباید خارج از شرکا باشند .

اصول ثبت شرکت

  • اصل بر نامحدود بودن مدت فعالیت شرکت است .
  • اعضای هیات مدیره شرکت در شرکت سهامی خاص برای مدت 2 سال شمسی انتخاب می شوند .
  • اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود می توانند به مدت نامحدود انتخاب گردند .
  • در هر شرکت ثبت شده هر 365 روز یک سال مالی محسوب می شود . سال مالی هر شرکت از اول فروردین همان سال آغاز و تا 29 اسفند سال بعد ادامه دارد .
  • اصل بر عدم مجوز یک شرکت است . مگر این که موضوع فعالیت آن شرکت نیاز به مجوز داشته باشد .

در این مقاله سعی شد نکاتی از ثبت شرکت بیان گردد که کمتر به آن پرداخته شده بود . جهت اخذ نتیجه در سریع ترین زمان ممکن و با هزینه کمتر جهت ثبت شرکت بهتر است با مشاورین ثبتی مرکز حقوقی ، داوری و ثبتی سروش عدل در ارتباط باشید .

021-22252009 داخلی 2 خانم نازنین دریایی