✓ با سامانه ثنا بیشتر آشنا شوید!

سامانه ثنا و یا سامانه ابلاغ الکترونیک قوه‌ی قضاییه که بعضی آن را به اشتباه سنا می‌نویسند، سیستمی می‌باشد که جهت دیدن و پیگیری پرونده‌ها و ابلاغیه دادگاه است. در این نوشتار با فرآیند دریافت ابلاغیه قضایی پیش از سامانه ثنا و دگرگونی‌هایی که در اخذ و دیدن ابلاغیه الکترونیکی حاصل گردیده است، آشنا می‌شوید. اگر که شما مایل هستید بدانید سامانه ثنا دادگستری چه می‌باشد؟ این سامانه ابلاغ به چه کار مبادرت می‌ورزد؟ شیوه‌ی ثبت نام در سامانه ثنا چگونه می‌باشد! و چنانچه برای شما سؤال شده است چگونه وارد سامانه ابلاغ بشویم تا به پایان این متن با ما همراه باشید.

ثبت نام در سامانه ابلاغ دادگستری، ورود به سامانه ثنا با شماره پرونده و همچنین سامانه پیگیری پرونده قضایی با کد ملّی را در این مطلب مطالعه خواهید کرد. شما با دریافت اپلیکیشن سامانه ثنا خواهید توانست از خدمات گرفتن ابلاغیه و سامانه ابلاغ الکترونیک قوه‌ی قضاییه برروی تلفن همراه هوشمند خود بهره‌مند گردید. حال به هنگامی‌که شما نیازمند هرگونه مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری هستید، حتماً در اوّلین فرصت از وکلای ما در مجموعه سروش عدل کمک دریافت کنید.

» ابلاغیه چیست!

قبل از آن‌که سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا، شیوه‌ی ثبت نام در سامانه، مشاهده و اخذ ابلاغیه الکترونیک به واسطه‌ی سامانه ثنا دادگستری را معرفی نماییم، توضیح خواهیم داد، ابلاغیه چیست؟ چنانچه که با معنا و مفهوم ابلاغیه آشنا نمی‌باشید، می‌خواهید بدانید که ابلاغیه چیست؟ در این قسمت با ما همراه گردید. هنگامی‌که در مراجع قضایی دعواهای کیفری و حقوقی مطرح می‌گردد، از سوی مرجع قضایی اوراقی با غایت اطلاع رسانی به اشخاص مربوطه به ان دعوا، جهت حضور در مرجع قضایی صادر خواهد شد. بدین اوراق ابلاغیه اطلاق می‌شود. پیش از آن‌که ابلاغیه‌ها به حالت الکترونیکی صادر گردند، مأمور دادگستری چنین مسئولیتی خواهد داشت که با رجوع حضوری به نشانی خانه‌ها یا مکان کار ابلاغیه کتبی را به شخص مدّنظر تسلیم نماید.

این مسئله منجر می‌شود که :

دیگران نیز از دعوای حقوقی و کیفری مطلع گردند و به گونه‌ای حریم خصوصی اشخاص با مشکل روبه‌رو می‌شد. همچنین ابلاغیه‌ای که مأمور دادگستری به حالت حضوری آن را نقل مکان می‌نمود، امکان داشت مفقود و یا گم بشود. گاهاً ابلاغیه کتبی با تأخیر به دست افراد موردنظر می‌رسید.

به منظور برطرف کردن تمامی این مشکلات نام‌برده شده طی سال ۱۳۹۲ با تصویب ماده‌ی ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری یک سامانه با نام ثنا راه‌اندازی نمود. گویا این‌گونه می‌خواست روند رسیدگی را افزایش دهد و مراجعات حضوری به شعبه‌های دادگستری را کم نماید‌. پیش از راه‌اندازی سامانه ثنا ابلاغیه‌ها به حالت الکترونیکی فرستاده می‌شد.

» آیا می‌دانید ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

به همان‌شکل که در قسمت فوقانی متن به این موضوع اشاره داشتیم، قوه‌ی قضاییه با تصویب ماده‌ی ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری در سال ۱۳۹۲ مکلّف گردید که اوراق قضایی و ابلاغیه‌ها را با بهره‌گیری از سامانه ثنا به حالت الکترونیکی بفرستد. سامانه الکترونیکی که قوه‌ی قضاییه طراحی نموده حاوی قابلیت دسترسی آسانی می‌باشد تا هردو طرف دعوا، وکلا، کارشناسان قضایی، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و دیگر افراد بتوانند به آسانی بدان وارد شوند. این سامانه به منظور ابلاغ اوراق قضایی به حالت الکترونیکی راه‌اندازی گردیده است. بنابر این سامانه کلّیه‌ی ابلاغ‌ها به حساب کاربری مخاطبان ارسال می‌گردد.

با سامانه ثنا بیشتر آشنا شوید!

» سامانه ثنا چیست و دارای چه کاربردهایی می‌باشد؟

سامانه ثنا و یا ابلاغ الکترونیک سامانه‌ای نوین در راستای ابلاغ حکم‌های صادره از محاکم دادگستری به اشخاص است. بعد از ثبت دادخواست‌ها، در دفتر محکمه نسبت بدان‌ها رسیدگی انجام می‌شود. سپس زمان رسیدگی هم معین می‌گردد. به همین دلیل نیاز خواهد بود که خواهان و خوانده و یا شاکی و متشکیٌ عنه از مدّت زمان رسیدگی مطلع شوند.

به همین خاطر لازم می‌باشد که زمان رسیدگی به خواهان و خوانده اطلاع داده بشود. چندی پیش ابلاغ به حالت دستی بوده و به واسطه‌ی مأمور ابلاغ به مخاطب ابلاغ می‌شد. ولی با راه‌اندازی سیستم ثنا تمامی ابلاغ‌ها در این سیستم واقع می‌شوند و اشخاص به سهولت می‌توانند با رجوع به این سامانه از مسئله‌ای که برای آن به محکمه احضار گردیده‌اند و مشخصات شخصی که به واسطه او از آن‌ها شکایت یا مطالبه‌ای انجام شده است، مطلع شوند. این مسئله منجر گردیده است که در موضوع ابلاغ کمتر کسی بتواند مدعی عدم اطلاع از ابلاغیه‌ها و آراء صادره محاکم باشد.

» اخذ ابلاغیه الکترونیکی با سامانه الکترونیکی ثنا چگونه است؟

درخواست کنندگان به منظور اخذ و دیدن ابلاغ الکترونیکی فرستاده شده از جانب دادگستری، حتماً میبایست در سامانه ابلاغ ثنا ثبت نام بنمایند. به منظور ثبت نام ابتدای کار در صفحه اصلی گوگل سامانه ثنا را سرچ بنمایید. اسناد و مدارک موردنیاز به منظور ثبت نام عبارت می‌باشند از؛ اسکن اصل کارت ملّی و شناسنامه، اسکن یک قطعه عکس، قبض گاز، برق، آب، تلفن و همچنین نشانی محل سکونت و کد پستی. ثبت نام در این فرآیند در دو مرحله صورت می‌پذیرد.

در مرحله ابتدایی میبایست اطلاعات خود را در وب‌سایت وارد نمایید و پیش ثبت نام انجام بدهید تا رمز شخصی اخذ نمایید. طی مرحله بعدی به منظور احراز هویت و تأیید صحت اطلاعات به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی روید. البته که برخی از درخواست کنندگان می‌توانند طی هر دو مرحله پیش ثبت نام و تأیید هویت را با رجوع حضوری به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به انجام رسانند.

» نگاهی به چگونگی ثبت نام در سامانه ثنا

سیستم ثنا و یا سیستم ابلاغ الکترونیک قوه‌ی قضاییه، سامانه‌ای در راستای پیگیری پرونده‌ها و ابلاغیه‌های قضایی است. در واقع نیاز تمامی مردم در این دوران و هنگامی‌که تمامی مسائل به سمت الکترونیکی و اینترنتی گردیدن پیش می‌رود، است. برای ثبت نام در سیستم ثنا می‌توان به دفتر خدمات الکترونیک قضایی در سرتاسر کشور رجوع نمود.

ابلاغیه‌های قضایی تا پیش از سال ۱۳۹۵ به حالت کتبی و دستی نگارش می‌شد و مأمورهای قوه‌ی قضاییه مکلّف بودند که ابلاغیه را به حالت حضوری به مکان کار و یا سکونت افراد ارسال کنند. طی سال ۱۳۹۵ به منظور کاهش هزینه‌ها و نگهداری و حفظ حریم خصوصی خدمات ابلاغ الکترونیکی افتتاح گردید. با راه‌اندازی نمودن سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا اشخاص به آسانی می‌توانند به حالت الکترونیک و غیرحضوری ابلاغیه قضایی خود را اخذ نمایند.

به منظور مشاهده ابلاغیه می‌باید وارد سامانه ثنا گردیده و ثبت نام خود را به انجام رسانید‌. بعد از دریافت رمز ورود از سامانه ثنا شما می‌توانید وارد سامانه مربوطه شوید و از خدمات سامانه چون اخذ ابلاغیه و مطلع گردیدن از فرآیند پرونده قضایی بهره گیرید. در این قسمت مراحل ثبت نام در سامانه ثنا را بیان خواهیم کرد.

» شیوه‌ی اوّل ثبت نام در سامانه ثنا

طی شیوه‌ی اوّل بعد از ورود به وب‌سایت سامانه ثنا در ابتدای‌ترین گام برروی گزینه ثبت نام شخصی حقیقی موجود در صفحه کلیک بنمایید. پس از آن اطلاعاتی که در فرم به نمایش درآمده است، کامل نمایید و برروی عبارت ادامه کلیک کنید. حال طی مرحله‌ی پس از آن توافق‌نامه‌ای به عنوان اخذ حساب کاربری برای شما نمایان خواهد شد.

ابتدا لازم است شما متن توافق‌نامه را به گونه‌ای کامل مطالعه بنمایید. پس از آن گزینه تأیید را انتخاب کنید. با این کار به صفحه‌ای وارد خواهید شد که از شما مشخصات شناسنامه‌ای را تقاضا نموده است. مشخصات مربوط به خود را در بخش مدّنظر درج نمایید. حال لازم است وارد مرحله‌ی بعد شوید. اکنون نیاز است شماره تلفن خود را در قسمت مربوطه درج نمایید.

 • در ادامه

پس از آن نشانی محل سکونت خود را وارد سامانه ثنا نمایید. مرحله پایانی ثبت نام در سامانه ثنا درج نمودن اطلاعات تکمیلی حاوی بارگذاری عکس پرسنلی اسکن گردیده در مکان مشخص شده و کامل نمودن اطلاعات درخواست شده دیگر خواهد بود. اکنون مراحل ثبت نام به اتمام رسیده است. حال لازم است شما برروی گزینه اتمام ثبت نام کلیک بنمایید.

بعد از به پایان رسیدن مراحل ثبت نام از جانب سایت پیامی به نمایش درخواهد آمد که دربرگیرنده کد رهگیری است. این پیام نشان خواهد داد که روند پیش ثبت نام در سامانه ثنا به اتمام درآمده است. چنانچه که شما قصد دارید فرآیند ثبت نام خود را با بهره‌گیری از شیوه‌ی دوّم در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انجام بدهید، به طور حتم می‌باید اسناد و مدارک حاوی؛ کارت ملّی، شناسنامه، قبض آب، برق و… شماره تلفن، نسخه اسکن گردیده عکس پرسنلی را تسلیم دفتر خدماتی کنید.

با سامانه ثنا بیشتر آشنا شوید!

» شیوه‌ی دوّم ثبت نام در سامانه ثنا

حال طی روش دوّم ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا نیاز خواهد بود که پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی و پایان مرحله ابتدایی ثبت نام، به منظور احراز هویت و اخذ رمز شخصی خود، به گونه‌ای حضوری به یک دفتر خدمات الکترونیک قضایی بروید تا اطلاعات شما به خوبی تأیید شود. به خاطر داشته باشید که میبایست شما برخی از مدارک را به همراه داشته باشید. همانند؛ شناسنامه، کارت ملّی، کد رهگیری ارسال شده، شماره تلفن، در مرحله پیش ثبت نام برای انجام احراز هویت نیاز خواهد بود. پس از تأیید این مدارک در دفتر خدمات الکترونیک قضایی و سپری کردن مراحل احراز هویت، نام کاربری و رمز عبور درخواستی بدو ارائه خواهد شد.

به منظور دیدن ابلاغیه‌ها و پیام‌های خویش در سامانه خدمات الکترونیک قضایی ابتدا وارد سایت بشوید. پس از آن رمز شخصی و کد ملّی خود را درج نمایید و برروی دکمه مرحله بعد کلیک کنید. طی این مرحله رمز موقت به واسطه‌ی اِس‌اِم‌اِس به شما فرستاده می‌شود. بعد از درج نمودن رمز شما خواهید توانست وارد کارتابل مخصوص خود بشوید و از خدمات این سامانه نهایت استفاده را کنید. سپس ابلاغیه‌ها و پیام‌های دادگستری را مشاهده سپس پیگیری کنید.

» مدارک مورد نیاز در راستای ثبت نام در سامانه ثنا

 • اصل شناسنامه و کارت ملّی.
 • نشانی و کد پستی محل سکونت.

ثبت نام ضمن سامانه ثنا به واسطه‌ی خود متصدیان دفاتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می‌گیرد. حال از درخواست کننده امضاء الکترونیکی دریافت می‌شود‌. این امضاء در سامانه افراد ثبت خواهد شد. بعد از کامل نمودن ثبت نام به درخواست کننده شناسه به همراه رمز شخصی داده خواهد شد. شما باید رمز عبور خود را حفظ کنید. چرا که در مراجعات بعدی خود به رمز شخصی نیاز دارید.

» چگونه می‌توانیم وارد سامانه ابلاغ بشویم؟

شما با ورود به سامانه ابلاغیه الکترونیکی ثنا می‌توانید به منظور اخذ و دیدن ابلاغیه‌های نوین اقدام بنمایید. در امتداد متن به شما توضیح خواهیم داد که چگونه وارد سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا شوید؛

هنگامی‌که ابلاغیه‌ای برای شما صادر شد :

 • مرحله‌ی اوّل؛

پیامکی برای شما ارسال خواهد شد با این محتوا که ابلاغیه‌ای در سیستم ثنا شما واقع شده است.

 • مرحله‌ی دوّم؛

طی این مرحله نیاز خواهد بود که اشخاص شماره ملّی و رمز عبور خود را وارد نمایند‌.

 • مرحله‌ی سوّم؛

طی این مرحله رمز شخصی موقت برای اشخاص به واسطه‌ی پیامک فرستاده می‌شود که نیاز است این رمز را درج نمایند.

 • مرحله‌ی چهارم؛

بعد از ورود به پرتال شخصی خود، اشخاص در بخش ابلاغ‌های نوین می‌توانند ببینند. چه ابلاغیه‌ای برای شما فرستاده شده است!

زیرا به هنگامی‌که ابلاغیه‌ای از جانب دادگستری برای افراد صادر می‌شود، نیاز خواهد بود که اشخاص به سامانه ثنا خود با رمز شخصی وارد بشوند تا توانایی مشاهده ابلاغیه‌ها را داشته باشند.

» اگر که رمز ورود به سامانه ثنا را فراموش کرده باشیم، چه خواهد شد؟

از خاطر بردن رمز سیستم ثنا دادگستری، مشکلی خواهد بود که به آسانی قابل حل است.‌ در زمان فراموشی رمز ثنا نیاز به جای نگرانی نخواهد بود. زیرا امکان بازیابی رمز عبور ثنا وجود دارد. امّا لازم است شما برخی مراحل را پشت سر بگذارید. آن مراحل عبارت است از؛

 • مرحله‌ی اوّل؛

باید شما به سامانه وارد شوید. در سامانه ثنا گزینه‌ای تحت عنوان فراموشی رمز ثنا قرار گرفته است.

 • مرحله‌ی دوّم؛

با ورود به قسمت موردنظر، بایستی مشخصات خواسته شده از جانب شما وارد شود.

 • مرحله‌ی سوّم؛

لازم خواهد بود که برروی عبارت ارسال کد فعال سازی کلیک نمایید. با درج کد فعال سازی، رمز نوین به شماره تلفن همراهی که در بخش مشخصات وارد نموده‌اید، فرستاده می‌شود.

 • مرحله‌ی چهارم؛

طی این مرحله لازم است کد فعال سازی وارد شود. پس از آن باید برروی دریافت رمز شخصی کلیک نمایید تا رمز ثنا مورد بازیابی واقع شود و دوباره رمز عبور داده خواهد شد.

امیدواریم که ما توانسته باشیم اطلاعات موردنیاز شما را در اختیارتان قرار بدهیم. حال شما می‌توانید در صورت وجود سؤالات بیشتر در این زمینه با مشاوران حقوقی ما در سروش عدل تماس حاصل فرمایید.