امور شهرداری، پیش نیازی برای اخذ سند ملکی

تمامی اسناد مالکیتی که برای املاک مسکونی و تجاری صادر می گردد  به یک پیش نیاز مهم و ضروری نیاز دارند. پیش نیازی که تحت عنوان امور شهرداری شناخته می شود. قوانین و آیین نامه های اجرایی زیادی در این زمینه وجود دارند که روند اجرایی آن را به طور کامل مشخص کرده اند. برای آشنایی بیشتر با روند اجرایی و اداری امور شهرداری با تیم تخصصی ما در مرکز حقوقی و داوری سروش عدل، همراه باشید.

امور شهرداری به چه معناست؟

حتما هنگام اخذ سند ملکی و هرگونه خرید و فروش املاک در دفاتر رسمی، مواردی همچون پرداخت عوارض نوسازی شهرداری و یا اخذ مفاصاحساب به گوشتان خورده است و می دانید که یکی از ضرورت های اخذ سند ملکی و تمامی نقل و انتقالات قانونی ملک به خصوص در املاک تجاری، ارائه ی این مدارک از طرف مالک است.

اما شما چقدر با این امور آشنایی دارید و از روند و نحوه ی انجام آن چه چیزهایی می دانید؟

مفاصاحساب برگه ای رسمی و مهر شده است که از طرف شهرداری صادر می گردد و در آن قید می گردد که ملک مورد نظر هیچ گونه بدهی به شهرداری ندارد و تمام مبلغ آن تسویه شده است.  اعتبار این برگه تا پایان سالی است که مفاصاحساب برای آن صادر شده و ظرف مدت زمان یک هفته صادر می گردد.

عوارض نوسازی و پسماند هم بخش دیگری از امور شهرداری ها را تشکیل می دهند که قبض آن به طور سالیانه برای املاک صادر می گردد و افراد موظف به تسویه حساب سالانه ی آن هستند.

برای املاک تجاری باید عوارض کسب و پیشه را هم به آن اضافه کرد.

البته امور دیگری هم هستند، اخذ جواز ساخت، اخذ پایان کار، پروانه ی ساخت، تهیه ی نقشه ی ملک و بسیاری موارد دیگر هم در حیطه ی امور شهرداری قرار دارند اما در اصطلاح کلی منظور از امور شهرداری مواردی است که در فوق ذکر گردید.

کاربردها و مزایا

بر اساس قانون تمامی دفترخانه ها موظف هستند که قبل از انجام هرگونه اقدامی برای صادر کردن سند ملک استعلامات لازم در زمینه ی مفاصاحساب و عوارض شهرداری مربوط به آن ملک را انجام داده و آن را در متن سند قید نمایند.

این امر بر عهده ی فروشنده ی ملک است که تمامی موارد فوق را قبل از واگذاری و انتقال سند انجام دهد و دینی است که بر گردن مالک قرار می گیرد. فراموش نکنید که برای گرفتن مفاصاحساب به نامه ای رسمی از طرف دفترخانه نیاز دارید همراه با اصل سند ملک و در صورت نیاز ارائه ی برگه ی پایان کار .

بدهی مالیاتی املاک و به دنبال آن امور شهرداری،  به خصوص در مواقع نقل و انتقالات ملک، یکی از چالش برانگیزترین موارد حقوقی است و ارائه ی مفاصاحساب و به طور کلی اسناد مربوط به امور شهرداری در چنین مواقعی بسیار راهگشاست و از بروز اختلافات حقوقی زیادی جلوگیری می کند. با وجود چنین ساز و کاری تکلیف افراد در مقابل قانون مشخص است و دیون مالی افراد بر ذمه ی دیگری قرار نمی گیرد.

بنابر یک مصلحت عمومی از طرف قانون گذار، پرداخت عوارض و مفاصاحساب جزء ضروریات قانونی شناخته می شود و تمامی افراد ملزم به پرداخت آن می باشند.

قطعا پرسش های زیادی در رابطه با روند اداری امور شهرداری برای شما مطرح است، برای گرفتن پاسخ این پرسش ها و هرگونه راهنمایی در این زمینه می توانید با تیم حقوقی ما در مرکز حقوقی و داوری سروش عدل در ارتباط باشید.