✓ اوراق قرضه چیست؟

بسیاری از ماها بدون اخذ وام، قدرت خرید وسیله‌ها و چیزهایی چون؛ خودرو، خانه و حتی امتداد تحصیلات خود را نداریم. به همان شکل که مردم برای به دست آوردن وسیله‌ای، چیزی، پول قرض می‌نمایند، کسب‌و‌کارها هم چنین موضوعی را به انجام می‌رسانند. کسب‌و‌کارها اغلب برای تأمین مالی فعالیت‌های خویش، حضور در بطن بازار نوین، فناوری و توسعه، به وام نیازمند هستند. ولی گاهاً مقدار موردنظر آن‌ها از توان بانک خارج است. از این جهت شیوه‌ی دیگر این کمپانی‌ها، تأمین نیازهای مالی با بهره‌گیری از صدور اوراق قرضه برای اشخاصی است که مایل هستند آن را خریداری بنمایند. نهایتاً، اوراق قرضه همان وام می‌باشد‌‌. بهتر است نوشتار زیر را مطالعه کنید تا کاملاً متوجه بشوید که اوراق قرضه چیست!

اوراق قرضه چیست؟

» بررسی دقیق‌تر اوراق قرضه

زمانی‌که شما اوراق قرضه را می‌خرید، به عبارتی به شرکت صادر کننده‌ی این اوراق وجه قرض داده‌اید. در مقابل این مسئله، کمپانی در طول مدّت زمان وام، به شما بهره پرداخت می‌کند. میزان و دوره‌ی پرداخت بهره در واقع به موقعیت اوراق قرضه وابسته خواهد بود. نرخ بهره غالباً در اوراق قرضه بلند مدّت بالاتر خواهد بود. پرداخت بهره اغلب به حالت نیم ساله انجام می‌شود. ولو پرداخت به حالت سالانه، سه ماهه یا حتی به صورت ماهانه هم وجود دارد! زمانی‌که اوراق به مؤعد سررسید خود برسد، صادر کننده اصل وجه موردنظر را پرداخت خواهد کرد.

برای شما تحت عنوان قرض دهنده ماجرا، اوراق قرضه درست چون سهام، یک گونه سرمایه گذاری به شمار می‌رود. ولی تفاوت در اینجا خلاصه می‌شود که سهام، وام نمی‌باشد. سهام یعنی این‌که مالکیت در یک کمپانی و بازدهی به مقدار سوددهی آن شرکت وابسته خواهد بود. بنابر این دلیل، سهام پرریسک تر و پرچالش تر می‌باشد و تماماً انعکاس دهنده‌ی مقدار موفقیت و شادکامی یک شرکت خواهد بود. در جانب دیگر، اوراق نام برده شده اغلب حاوی نرخ بهره‌وری ثابت می‌باشد. برخی از اوراق قرضه حاوی نرخ شناور است بدین معنا و مفهوم که نرخ بهره‌وری آن‌ها بنابر موقعیت بازار تنظیم می‌گردد.

  • بنابراین بهتر است بگوییم که؛

اوراق قرضه را چون یک سهام می‌توان مبادله نمود. هنگامی‌که فردی این اوراق را با قیمتی اندک‌تر از ارزش اسمی سهام به فروش رساند، چنین گفته می‌شود که فروش با تنزیل صورت گرفته است. ولو اگر با قیمتی بیشتر از ارزش اسمی به فروش رسد، چنین گفته می‌شود که با صرف به مرحله‌ی فروش رسیده است.

  • اوراق قرضه دولتی چیست؟

جهت تأمین مالی برنامه‌ها، تأدیه فهرست حقوق و به ویژه تأدیه صورت حساب‌ها، دولت اوراق قرضه را صادر می‌نماید. اوراق قرضه در کشورهای باثباتی چون؛ آمریکا، جزئی از ایمن‌ترین سرمایه و دارایی‌ها به شمار می‌رود. ولی از جانبی دِگر، اوراق قرضه کشورهای در حال توسعه و پیشرفت دربرگیرنده میزان ریسک و چالش بالاتری است‌. دولت آمریکا این اوراق را به واسطه‌ی خزانه داری و چندین مراکز دولتی گوناگون صادر می‌نماید. در این دولت به اوراق قرضه‌ای که مؤعد سررسید آن‌ها اندک‌تر از یک سال است، T-bills اطلاق می‌شود. حال بدان‌هایی که با سررسید میان یک الی ده سال هستند، T-notes و بیش از ده سال را اوراق خزانه داری نام‌گذاری می‌کنند. در بعضی از موارد، بهره‌ی دریافتی از این اوراق حاوی مالیات بر درآمد نمی‌گردد.

  • اوراق قرضه شهرداری چیست؟

این قبیل از اوراق به واسطه‌ی ایالات، شهرها نیز کشورها و مناطق گوناگون جهت تأمین مالی عملیات و همچنین پرداخت هزینه‌ی پروژه‌ها صادر می‌گردد. اوراق قرضه‌ی شهرداری دربرگیرنده هزینه ساخت بیمارستان، نیروگاه،‌ خیابان، مدرسه، پل، دفتر اداری، و… است. پس هزینه‌ی آن‌ها را به لحاظ مالی تأمین و توزیع می‌نماید. شهرداری‌ها غالباً هنگامی‌که به صدور اوراق قرضه عمل می‌کنند که به وجهی بیشتر از وجه حاصل از گردآوری مالیات‌ها نیازمند باشند. از جمله مزیت‌های غیر قابل انکار اوراق قرضه‌ی شهرداری این می‌باشد که سود حاصل از آن، معاف از مالیات خواهد بود.

  • اوراق قرضه شرکتی چیست؟

این اوراق به واسطه‌ی کسب‌وکار و جهت کمک به تأمین هزینه‌های آن‌ها صادر می‌گردد. با وجود این موضوع که ریسک این اوراق بیشتر از اوراق قرضه‌ی دولتی می‌باشد، ولی پول بیشتری را می‌توان از آن عاید حال خود کرد! علاوه بر آن تعداد گزینه‌ها جهت اتخاذ از میان اوراق قرضه‌ی شرکتی بیشتر می‌باشد. ولو از جمله معایب این اوراق، عدم بخشودگی مالیاتی خواهد بود.

به خصوص در ارتباط با سرمایه گذاری در اوراق قرضه‌ی شرکتی در نظر انگاشتن ریسک حاصل از اوراق، بسیار حائز اهمیت است. هیچ سرمایه گذاری چنین ترجیح نمی‌دهد که وجه موجود خود را صرف اوراق قرضه‌ی کم بازده بنماید که احتمال بروز ورشکستگی در کمپانی آن پنجاه به پنجاه باشد. جهت خرید اوراق قرضه‌ی شرکتی میبایست در ارتباط با شرایط مالی صادر کننده و چشم انداز اقتصادی آن تحقیقات موردنیاز را انجام داد. این تحقیقات می‌تواند دربرگیرنده مقدار روند نقدی، بدهی، نقدینگی و برنامه‌ی کسب‌و‌کار کمپانی باشد.

اوراق قرضه چیست؟

» اصطلاحات گوناگون 

امکان دارد که اوراق قرضه دربرگیرنده خصوصیات و ویژگی‌هایی باشد که به نفع جوانب مختلفی چون؛ فروشنده، خریدار و گاهاً هردوی آن‌ها باشد. در این قسمت از مطلب خود به بعضی از اصطلاحاتی که میبایست پیش از اتخاذ اوراق قرضه‌ی موردنظر با آن‌ها آشنا باشید، اشاره می‌نماییم؛

  • مؤعد سررسید اوراق

اوراق قرضه حاوی طول عمر می‌باشند. بنابر نوع این اوراق، طول عمر می‌تواند از یک ماه تا به پنجاه سال باشد.

  • فراخوانی اوراق

این اصطلاح بدین معنا است که کمپانی یا آژانس صادر کننده اوراق به هر هنگام که مایل باشد اوراق را فراخوانی می‌نماید. به بیانی دیگر، کمپانی قبل از مؤعد سررسید اقدام جهت بازخرید اوراق قرضه می‌نماید. یک کمپانی امکان دارد هنگامی‌ به این اقدامات عمل کند که نرخ بهره در حال نزول می‌باشد. در این موقعیت اوراق قرضه‌ی نوینی صادر می‌نماید تا بتواند پول بیشتری را حفظ بنماید. این فعالیت دائماً هم برای خریدار بد نخواهد بود‌. چرا که مقدار بهره‌ی بیشتری به اصل پول افزوده می‌شود.

  • امکان فروش اوراق

چون فراخوانی که فروشنده قبل از مؤعد سررسید می‌تواند جهت بازخرید اوراق قرضه اقدام بنماید، بعضی از اوراق حاوی شرایط و ضوابطی هستند که به خریدار این امکان را می‌دهند اوراق را قبل از مؤعد سررسید با همان ارزش پایه و اصلی اوراق، به فروشنده، به فروش رساند. این فعالیت را در هر هنگام نمی‌توان انجام داد. با این وجود فروشنده میبایست از پیش برای آن زمان‌بندی بنماید‌. گاهاً افرادی که مالک اوراق می‌باشند، زمانی‌که نرخ بهره رو به فزونی است آن را به مرحله‌ی فروش می‌رسانند تا بتوانند وجه خویش را در جا و مکانی که می‌توانند درآمد بیشتری به دست آورند، سرمایه گذاری بنمایند.

  • قابل تبدیل بودن اوراق

گاهاً اوراق قرضه را می‌توان به سهام کمپانی صادر کننده مبدل نمود. زمانی‌که اوراق قرضه قابل تبدیل صادر می‌گردد، دقیقاً زمان و قیمتی که می‌توان آن را به سهام مبدل ساخت، معین می‌گردد. این قبیل از اوراق، غالباً در ابتدای ماجرا نرخ بهره اندکی را ارائه می‌نمایند. ولو در این میانه‌ها سهام عادی بالقوه بیشتری را عاید حال می‌کنند‌.

  • اوراق تضمین گردیده

اوراق قرضه‌ای که به واسطه‌ی یک وثیقه تضمین می‌گردند، اوراق قرضه تضمین شده به خود نام می‌گیرند. این بدان معناست که کمپانی یا آژانس صادر کننده‌ی اوراق، وجه یا دارایی کافی جهت پوشش ارزش اوراق صادر گردیده را دارا است. چنانچه که کمپانی صادر کننده ورشکسته بشود، وجه یا دارایی‌های کمپانی به اشخاص خریدار اوراق ارائه می‌گردد.

  • اوراق تضمین نگردیده

این اوراق به واسطه‌ی وثیقه تضمین نمی‌گردند. تنها تضمین این قبیل از اوراق‌ها، اعتبار کمپانی یا آژانس صادر کننده‌ی اوراق می‌باشد. پس بهتر است این گونه بگوییم که اوراق قرضه‌ی دولتی تضمین نگردیده هستند، چرا که خود دارای مقدار اعتبار لازم می‌باشند.

دوستان عزیز بهتر است خاطر نشان شویم که شما عزیزان می‌توانید با ما در سروش عدل تماس حاصل فرمایید. قطعاً که ما می‌توانیم بهترین پاسخ‌گو برای سؤالات شما در انواع زمینه‌های حقوقی باشیم.